Zalecenia po zabiegach stomatologicznych

 

Zalecenia po czyszczeniu i piaskowaniu zębów

 1. Bezpośrednio po zabiegu oczyszczania (scalingu) i/lub piaskowaniu zalecane jest powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę.
 2. Bezpośrednio po zabiegach, a najlepiej w czasie 24 godzin zalecane jest stosowanie tzw. "białej diety” czyli unikanie spożywania przebarwiających pokarmów (np. jagód, buraków) i picia napojów (np. kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coca coli)
 3. Ze względu na możliwość wystąpienia po zabiegowej nadwrażliwości zębów zalecane jest stosowanie pasty na nadwrażliwość (np. Colgate pro Relief, Elmex Sensitive, Sensodyne). Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.
 4. Czasem utrzymuje się także szczątkowe krwawienie z dziąseł, które zwykle ustępuje następnego dnia po zabiegu. Jeśli istnieją medyczne wskazania do stosowania konkretnych płukanek leczniczych, lekarz poinformuje pacjenta dodatkowo.
 5. Ze względu na delikatność tkanek miękkich może wystąpić podrażnienie podniebienia, języka i dziąseł, wówczas pacjent odczuwa szczypanie lub niewielki ból. Dolegliwości te w krótkim czasie ustępują same. Dla przyspieszenia procesu gojenia i poprawy komfortu w jamie ustnej można zastosować gotowe wyroby medyczne, stosowane w stomatologii, (np. Baikadent, Sachol). Nie zaleca się stosowania płukanek ziołowych (np. szałwii) ze względu na możliwość przebarwienia zębów.

 

Zalecenia po wybielaniu zębów

 1. Po profesjonalnym zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zalecane jest (ok. 3 dni) przestrzeganie tzw. „białej diety” – aby efekt wybielania utrzymał jak najdłużej. Oznacza to unikanie pokarmów takich jak np.: buraki, śliwki i napojów typu czerwone wino, kolorowe soki, kawa, herbata itp..
 2. Zaleca się co najmniej kilkudniową absencję nikotynową.
 3. Zaleca się stosowanie past do zębów i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizują szkliwo zębów.
 4. W późniejszym okresie zaleca się również regularne szczotkowanie zębów pastą wybielającą. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania.
 5. Przynajmniej co 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu przez oczyszczanie i piaskowanie zębów.
 6. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać podczas konsultacji lekarskiej w gabinecie stomatologicznym Centrum Medycznego Sanitas.

 

Zalecenia po lakierowaniu zębów

 1. Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów i napojów przez minimum 2 godziny,
 2. Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest (najlepiej do końca dnia) powstrzymanie się od picia kwaśnych napojów np. soków i napojów gazowanych oraz jedzenia kwaśnych potraw, owoców np. cytrusów. Należy też unikać jedzenia twardych pokarmów, aby jak najdłużej lakier pozostał na zębach. Zalecane jest picie wody.
 3. W dniu zabiegu nie wskazane jest szczotkowanie zębów, tak aby lakier pokrywający zęby utrzymał się przez około 12 godzin i fluor mógł wbudować się w szkliwo.

 

Zalecenia po opracowaniu i wypełnieniu ubytku

 1. Bezpośrednio po opracowaniu i wypełnieniu ubytku zalecane jest, w czasie 1-3 godziny (w zależności od rodzaju wypełnienia) powstrzymać się od jedzenia i picia.
 2. Bezpośrednio po leczeniu ze znieczuleniem, zalecane jest czasowe powstrzymanie się od jedzenia i picia (szczególnie gorących i płynnych pokarmów i napojów) do czasu ustąpienia znieczulenia. Znieczulenie może powodować nieświadome przygryzienie języka lub wargi, co może skutkować krwawieniem, bólem w późniejszym okresie.
 3. Bezpośrednio po leczeniu (bezpiecznie do końca dnia) zalecane jest unikanie skrajnie gorących i zimnych pokarmów, co może powodować rozszczelnienie wypełnienia, a w przyszłości próchnicę wtórną.
 4. Zalecane jest używanie past do zębów z dużą zawartością fluoru, który wbuduje się w leczony ząb i wzmocni jego strukturę.
 5. Czasem może wystąpić tzw. wrażliwość po zabiegowa, która może trwać do 2 tygodni, wówczas zaleca się zastosować pastę znoszącą wrażliwość zębów.

 

Zalecenia po zacementowaniu koron i mostów na stałe

 1. Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów i napojów przez minimum 3 godziny,
 2. W czasie 2 tygodnie po zabiegu nie zaleca się żucia gumy do żucia lub innych podobnych pokarmów np. cukierki toffi, itp.,
 3. Pojedyncze korony zaleca się traktować jak własne zęby, używając standardowo szczoteczki do zębów i nici dentystycznych,
 4. W przypadku mostów protetycznych zaleca się dodatkowo używanie nici dentystycznych typu Floss, a poprawne zastosowanie chętnie objaśni w gabinecie asystentka stomatologiczna,
 5. Podczas użytkowania tego typu uzupełnień obowiązuje zachowanie takich samych zasad higieny jamy ustnej jak przy uzębieniu własnym,

 

Zalecenia przy oddawaniu protez ruchomych

 1. Moment oddania protezy do użytkowania, nie powinien być ostatnią wizytą w gabinecie, ponieważ dopiero jej użytkowanie pozwoli na idealne dopasowanie jej do dziąseł. Obecność podczas wizyt kontrolnych, pozwoli jak najszybciej uzyskać komfort posiadania nowego uzębienia. Dla Pacjentów gabinetów stomatologicznych Centrum Medycznego Sanitas wizyty kontrolne w okresie 1-go miesiąca od ukończenia protezowania są bezpłatne,
 2. Zazwyczaj w pierwszej dobie użytkowania protezy pojawia się dyskomfort i czasem także dolegliwości bólowe, których nie obserwujemy w momencie opuszczania gabinetu,
 3. Zaleca się normalne użytkowanie protezy w sposób ciągły do czasu następnej wizyty, Pierwszą noc należy spać z protezą, a wyjąć tylko po jedzeniu w celu umycia,
 4. Zaleca się spożywanie posiłków z protezą, tak aby śluzówka dziąseł zaadoptowała się jak najszybciej do nowych warunków,
 5. Protezę należy dokładnie czyścić twardą szczoteczką do zębów lub typową szczotką do protez, przytrzymując skutecznie, w celu ochrony protezy przed upadkiem i uszkodzeniem, (pęknięciem),
 6. Do mycia można używać letniej wody i mydła lub innych profesjonalnych preparatów, przeznaczonych do czyszczenia protez zębowych,
 7. Pozostałe zęby (po zdjęciu protez z podłoża) zaleca się myć inną, średnią szczoteczką, a błonę śluzową jamy ustnej delikatnie masować szczoteczką z miękkim włosiem,
 8. Do higieny protez można stosować dodatkowo tabletki odkażające czy profesjonalny proszek czyszczący. Niezbędnych informacji, odnośnie środków do pielęgnacji protez, chętnie udzieli w gabinecie higienistka stomatologiczna.
 9. Z doświadczenia wiemy, iż w pierwszej dobie prawidłowego użytkowania, proteza może odcisnąć na błonie śluzowej wszystkie miejsca, które wymagają korekty przez lekarza stomatologa. Nie należy korygować protez we własnym zakresie, ponieważ takie działanie skutkuje utratą gwarancji na prace protetyczne,
 10. Zaleca się żuć niewielkie cząstki pokarmu, równolegle prawą i lewą stroną, aby zapewnić prawidłowe położenie i stabilność protezy w jamie ustnej,
 11. Nie zaleca się jedzenia pokarmów lepkich i ciągnących się (typu toffi, guma do żucia, pizza z serem), aby uniknąć wyciągania protezy z podłoża.
 12. Zaleca się ćwiczenia mowy z użyciem głoski ,,sz’’ lub ,,cz”, ponieważ układ mowy potrzebuje czasu, aby zaadoptować się do nowej sytuacji.
 13. Po dopasowaniu protez należy wyjmować je do snu i przechowywać na sucho, w specjalnym przeznaczonym do tego celu pojemniku.
 14. Nie zaleca się pozostawianie protez w wodzie, bowiem skutkuje to rozwojowi bakterii, a w konsekwencji przyczynia się do powstawania stanów zapalnych śluzówki.
 15. Protezy przeznaczone są do użytkowania na około 5 lat. Po tym czasie zaleca się wykonanie nowych, głównie ze względu na zmieniające się warunki w jamie ustnej, np. uwiąd dziąseł, co skutkuje poluzowaniem protez, zmianą podłoża itp.

 

Zalecenia po usunięciu (ekstrakcji) zęba

 1. Bezpośrednio po usunięciu zęba (przez minimum 20 minut) zalecane jest utrzymanie tamponu uciskającego założonego przez lekarza.
 2. Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów i napojów przez minimum 2 godziny,
 3. Pozostałe zalecenia w dniu zabiegu:
 • nie płukać intensywnie jamy ustnej, by nie wypłukać tworzącego się na ranie skrzepu,
 • powstrzymać się od palenia tytoniu, gdyż przedłuża to proces gojenia zębodołu,
 • nie przyjmować gorących płynów, nie spożywać twardych pokarmów, nie pić gęstych płynów przez słomkę, by nie wytwarzać podciśnienia w jamie ustnej,
 • nie szczotkować miejsca po ekstrakcji,
 • W razie bólu przyjąć tabletkę przeciwbólową, w dniu zabiegu oraz w dniu następnym, ponieważ ból po zabiegu usunięcia zęba jest normalnym objawem.
 • Korzystnie dla ograniczenia bólu oraz procesu gojenia działa okład z lodu, zaleca się przykładać zimny suchy okład lub woreczek z lodem, kilka razy dziennie przez 15 minut,
 • Zalecane jest powstrzymanie się od wysiłku fizycznego,
 1. W przypadku zalecenia przez lekarza zażywania antybiotyku, należy przyjąć go w ciągu 3 godzin od zabiegu.
 2. Po zabiegu mogą wystąpić niepokojące objawy: krwawienie utrzymujące się dłużej niż 3 godziny, obrzęk, podwyższona temperatura, ból utrzymujący się dłużej niż 2 doby lub szczękościsk. W razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, należy się natychmiast skontaktować z lekarzem stomatologiem.
 3. Jeżeli na ranę po usunięciu zęba założone są szwy, po 7 dniach należy zgłosić się do stomatologa w celu ich usunięcia.

 

Zalecenia po dłutowaniu zęba (ósemki)

 1. Podstawowe zalecenia – patrz: zalecenia po usunięciu (ekstrakcji) zęba. Ponadto:
 2. Należy wiedzieć, że po dłutowaniu zwykle dochodzi do obrzęku okolicznych tkanek, co nasila się w drugiej dobie po ekstrakcji. Obrzęk może utrzymywać się do tygodnia. Zimne okłady zmniejszają dolegliwości.
 3. Czasem może pojawić się zasinienie tkanek w okolicy miejsca zabiegu, które ustępuje samoistnie po 7-14 dniach. W celu szybszego wchłaniania wysięków można zastosować preparaty uszczelniające naczynia krwionośne, np. Rutinoscorbin,
 4. Czasem też dochodzi do szczękościsku, czyli ograniczenia kąta otwierania ust, który jest wynikiem obrzęku tkanek i najczęściej ustępuje po 5-10 dniach po zabiegu.
 5. Czasem może wystąpić podwyższona temperatura ciała do 37 stopni C.
 6. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, zwłaszcza w kwestii przyjmowania przepisanych leków.
 7. Bezwzględnie należy się skontaktować się z lekarzem stomatologiem, w razie przedłużającego się krwawienia, gorączki, nasilającego się bólu czy obrzęku trwającego dłużej niż 3 doby.
 8. Po 7 dniach należy zgłosić się do gabinetu celem usunięcia szwów założonych na ranę.

 

Postępowanie po zabiegu implantologicznym /chirurgicznym.

Higiena jamy ustnej

W pierwszej dobie po zabiegu należy unikać jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych jamy ustnej, włącznie z płukaniem, ponieważ może spowodować to wtórne krwawienie.

W drugiej dobie po zabiegu można rozpocząć płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Płyn należy stosować 3 razy dziennie po posiłku. Od 2-3 doby po zabiegu okolicę, wokół gojącej się rany, należy oczyszczać bardzo delikatnie, wyłącznie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Zaleca się zachować ostrożność podczas szczotkowania co najmniej do 1 tygodnia po zabiegu.

Obrzęk

Korzystnie dla ograniczenia bólu oraz procesu gojenia działa okład z lodu, zaleca się przykładać zimny suchy okład lub woreczek z lodem, kilka razy dziennie przez 15 minut

Krwawienie

Delikatne podbarwienie krwią śliny w pierwszej dobie po zabiegu jest naturalne.

W przypadku nasilania się krwawienia należy wywierać delikatny ucisk przez nagryzienie gazika, który został położony w miejscu krwawienia. Jeśli pomimo prawidłowego postępowania krwawienie nadal jest intensywne, bezwzględnie po 1-2 godzinach zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym.

Uczucie zdrętwienia okolicy operowanej

W pierwszych godzinach po zabiegu zazwyczaj część twarzy jest zdrętwiała w wyniku działań operacyjnych i leków znieczulających. Jeżeli jednak ten stan utrzymuje się powyżej 12 godzin bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Ból

Po zabiegach chirurgicznych mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które zwykle ustępują do 3 doby po zabiegu. Doraźnie należy przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Jeżeli dolegliwości nasilają się powyżej 3 doby lub pojawia się gorączka, powiększenie miejscowych węzłów chłonnych, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem (najlepiej operatorem).

Posiłki i napoje

W okresie pierwszych 3 dni po zabiegu zalecane jest unikanie spożywania gorących potraw i napojów oraz twardych pokarmów. Zaleca się ograniczyć lub wyeliminować spożywanie alkoholu, kawy, mocnej czarnej herbaty.

Palenie tytoniu

Bezpośrednio po zabiegu, a korzystniej w okresie do 3 dni zaleca się znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie palenia tytoniu.

Wysiłek fizyczny

W pierwszych dniach po zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego, szczególnie czynności wymagających pochylania głowy.

Odpoczynek

Zalecany jest odpoczynek w pozycji półsiedzącej lub siedzącej z podpartą głową. Nie wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej – horyzontalnej.

Prowadzenie pojazdów

Niektóre leki podane podczas zabiegu mogą mieć wpływ na zdolność koncentracji i powodują przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdów mechanicznych (samochodu) lub pracy z maszyną w ruchu ciągłym. Szczegółowych informacji udzieli lekarz podczas konsultacji przed zabiegiem. Bezwzględnie należy zastosować się do zaleceń lekarskich.

Prawidłowa pielęgnacja nowego uzębienia.

Podczas użytkowania uzupełnień typu most lub proteza częściowa obowiązuje zachowanie takich samych zasad higieny jamy ustnej jak przy uzębieniu własnym.

Dobrą praktyką zachowania dodatkowej higieny jamy ustnej jest używanie irygatora. Jest to urządzenie, które wysyła strumień wody o regulowanej sile i rozproszeniu. Wpływa to korzystnie na utrzymanie idealnej higieny i zdrowia przyzębia.